PennLive State Rankings January 22

Hardwood chatter
Crimson's Ghost
Moderator Team
Moderator Team
Posts: 10194
Joined: June 24th, 2011, 10:43 am
Reputation: 826

PennLive State Rankings January 22

Postby Crimson's Ghost » January 22nd, 2019, 10:15 am

Class 6A  

1. Roman Catholic (12) – 11-4 -- 1 

2. Kennedy Catholic (10) – 11-3 -- 2 

3. La Salle College HS (12) – 15-0 -- 3 

4. Abington (1) – 14-1 – 4 

5. Pine-Richland (7) – 12-2 – 8 

6. Coatesville (1) – 13-1 – 10 

7. Lower Merion (1) – 14-2 – NR 

8. Emmaus (11) – 13-3 – NR 

9. Allderdice (8) – 12-3 – 7 

10. Mount Lebanon (7) – 13-2 – NR 

Teams to watch: Bethlehem Freedom 12-2, Butler (7) 11-3, Latrobe (7) 12-2, Norristown (1) 14-3, Upper St. Clair (7) 15-1.

 

Class 5A 

1. Mars (7) – 14-1 – 1 

2. Archbishop Wood (12) – 11-4 – 2 

3. Moon (7) – 14-0) – 3 

4. Mastery Charter North (12) – 12-1 – 5 

5. Abington Heights (2) – 12-2 – 6 

6. Greater Johnstown (6) – 14-0 – 7 

7. Lampeter-Strasburg (3) – 15-1 – 9 

8. Lower Dauphin (3) – 12-2 – NR 

9. West Chester East (1) – 14-2 – NR 

10. York High (3) – 13-2 – 4 

Teams to watch: Blue Mountain (11) 14-1, Meadville (10) 12-3, Northern (3) 14-1, Penn Hills (7) 12-3, Woodland Hills (7) 11-3. 


Class 4A 

1. Bonner-Prendergst (12) – 12-1 – 1 

2. Imhotep Charter (12) – 11-4 – 2 

3. Bethlehem Catholic (11) – 12-2 – 5 

4. Berks Catholic (3) – 12-2 – 6 

5. Huntingdon (6) – 14-0 – 7 

6. Danville (4) – 12-2 – 9 

7. New Castle (7) – 11-3 – 10 

8. Hickory (10) – 13-1 – NR 

9. Bishop McDevitt (3) – 13-2 – 8 

10. Scranton Prep (2) – 12-2 -- 3 

Teams to watch: Ambridge (7) 10-5, Littlestown (3) 16-0, Lower Moreland (1) 12-2, Quaker Valley (7) 10-2, Uniontown (7) 10-3. 


Class 3A 

1. Neumann-Goretti (12) – 9-3 – 1 

2. Lincoln Park (7) – 12-1 – 2 

3. Loyalsock (4) – 14-1 – 3 

4. Trinity (3) – 13-2 – 5 

5. Seton-LaSalle (7) – 12-1 – 6 

6. Wyoming Seminary (2) – 13-1 – 7 

7. Sharon (10) – 12-2) – 8 

8. Bishop McDevitt (12) – 11-4 – 4 

9. Holy Redeemer (2) – 11-2 – 9 

10. Aliquippa (7) – 10-4 – 10 

Teams to watch: Ligonier Valley (6) 15-1, Mount Carmel (4) 15-1, North Catholic (7) 11-3, Notre Dame-Green Pond (11) 13-3, Wellsboro (4) 12-2. 


Class 2A 

1. Constitution (12) – 10-7 – 1 

2. Math, Civics & Sciences (12) – 12-4 

3. Our Lady of the Sacred Heart (7) – 13-1 – 3 

4. Moravian Academy (11) – 14-0 – 4 

5. Bishop Guilfoyle (6) – 13-2 – 5 

6. Dock Mennonite (1) – 12-3 – 7 

7. Millville (4) – 11-1 – 8 

8. Sewickley Academy (7) – 8-4 – 6 

9. Serra Catholic (7) – 11-2 – 9 

10. Farrell (10) – 10-3 – NR 

Teams to watch: Antietam (3) 13-2, Conemaugh Twp. (5) 11-3, Coudersport (9) 12-1, Executive Academy Charter (11) 10-3, West Middlesex (10) 10-3. 


Class 1A 

1. Sankofa Freedom (12) – 9-6 – 1 

2. Elk County Catholic (9) – 14-0 – 2 

3. Lourdes Regional (4) – 13-3 – 3 

4. Shanksville-Stonycreek (5) – 13-1 – 4 

5. Shade (5) – 13-3 – 5 

6. Cameron County (9) – 10-2 – 6 

7. Bishop Carroll (6) – 10-3 – 7 

8. Notre Dame-East Stroudsburg (11) – 8-3 -- 9 

9. Halifax (3) – 12-3 – 10 

10. Cornell (7) – 13-2 – NR 


Teams to watch: Faith Christian (1) 10-5, Nazareth Prep (7) 9-2, North Clarion (9) 13-0, Vincentian (7) 7-6, Union Area (7) 12-3.



  • Advertisement

Return to “Basketball”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 5 guests