WPIAL Playoff Picture Week 6

A forum partnered with WesternPaFootball.net
User avatar
natigers2005
Assistant Coach
Assistant Coach
Posts: 289
Joined: December 10th, 2012, 1:41 pm
Reputation: 7

WPIAL Playoff Picture Week 6

Postby natigers2005 » October 9th, 2017, 12:39 pm

Playoff Race (Section Records Only, * = Qualified, x = Eliminated) (Remaining Section Schedule)

Any questions?  Feel free to reply.

Need to know how the WPIAL playoffs work?  

(Top 4 teams from both conferences in 6-A, 5-A and 4-A qualify for the playoffs)
(Top 2 teams from the three conferences in 3-A along with two third place wild cards qualify for the playoffs)
(Top 5 teams from the three conferences in 2-A and 1-A along with one sixth place wild card qualify for the playoffs)

http://www.wpial.org/general/stuff/foot ... %20ftb.pdf

Follow me on Twitter @BucFever422 for updates on games.

Ian (@thesteelersnat on twitter) has the best standings page on the internet for tiebreakers and he usually updates it late Friday night.

http://steelcityblitz.com/2017-wpial-standings/


(Top 4 teams from both conferences in 6-A, 5-A and 4-A qualify for the playoffs)

6A – Section 1
* Pine-Richland 3-0 (at Shaler, vs Butler, at North Allegheny)
* Central Catholic 4-1 (vs Penn Hills)
North Allegheny 3-1 (at Seneca Valley, vs Pine-Richland)
Penn Hills 3-2 (at Central Catholic)
Seneca Valley 1-3 (vs North Allegheny, at Shaler)
x Butler 1-4 (at Pine-Richland)
x Shaler 0-4 (vs Pine-Richland, vs Seneca Valley)

6A – Section 2
* Mount Lebanon 4-0 (at Peters Township, vs Bethel Park)
* Bethel Park 3-0 (vs Canon-McMillan, at Altoona, at Mount Lebanon)
Peters Township 3-1 (vs Mount Lebanon, at Canon-McMillan)
Canon-McMillan 2-2 (at Bethel Park, vs Peters Township)
Norwin 2-3 (at Hempfield)
x Altoona 1-4 (vs Bethel Park)
x Hempfield 0-5 (vs Norwin)

(Top 4 teams from both conferences in 6-A, 5-A and 4-A qualify for the playoffs)

5A – Section 1
Penn-Trafford 5-0 (vs Armstrong, vs Kiski Area, at McKeesport)
McKeesport 5-1 (at Gateway, vs Penn-Trafford)
Gateway 4-1 (vs Kiski Area, vs McKeesport, at Franklin Regional)
Franklin Regional 4-2 (vs Latrobe, vs Gateway)
Armstrong 2-3 (at Penn-Trafford, vs Connellsville, at Kiski Area)
Plum 2-4 (at Connellsville, at Latrobe)
Latrobe 1-4 (at Franklin Regional, vs Plum, vs Connellsville)
Kiski Area 1-4 (at Gateway, at Penn-Trafford, vs Armstrong)
x Connellsville 0-5 (vs Plum, at Armstrong, at Latrobe)

5A – Section 2
* Upper St. Clair 6-0 (vs Hampton, vs Woodland Hills)
West Allegheny 4-1 (at Hampton, vs Woodland Hills, at Moon)
Woodland Hills 4-1 (vs Moon, at West Allegheny, at Upper St. Clair)
Fox Chapel 3-3 (vs Baldwin, at Chartiers Valley)
Moon 2-3 (at Woodland Hills, vs Baldwin, vs West Allegheny)
Hampton 2-3 (vs West Allegheny, at Upper St. Clair, vs North Hills)
North Hills 2-4 (vs Chartiers Valley, at Hampton)
Chartiers Valley 1-4 (at North Hills, vs Fox Chapel, at Baldwin)
Baldwin 0-5 (at Fox Chapel, at Moon, vs Chartiers Valley)
- West Allegheny leads Woodland Hills 60-50 in Gardner Points.
- Moon defeated Hampton.

(Top 4 teams from both conferences in 6-A, 5-A and 4-A qualify for the playoffs)

4A – Section 1
South Fayette 5-0 (vs Indiana, vs Highlands, at Montour)
Montour 5-1 (at Blackhawk, vs South Fayette)
New Castle 4-2 (vs Knoch, vs Blackhawk)
Mars 3-2 (vs Ambridge, at Indiana, at Knoch)
Highlands 2-3 (at Blackhawk, at South Fayette, vs Indiana)
Knoch 2-3 (at New Castle, vs Ambridge, vs Mars)
Blackhawk 2-3 (vs Highlands, vs Montour, at New Castle)
Indiana 1-4 (at South Fayette, vs Mars, at Highlands)
x Ambridge 0-6 (at Mars, at Knoch)
- Highlands is 1-1 head-to-head against Knoch and Blackhawk.
- Knoch defeated Blackhawk.

4A – Section 2
* Belle Vernon 6-0 (vs Thomas Jefferson, at West Mifflin)
Thomas Jefferson 5-0 (at Belle Vernon, at Laurel Highlands, vs West Mifflin)
West Mifflin 3-2 (at Ringgold, vs Belle Vernon, at Thomas Jefferson)
Greensburg Salem 3-3 (vs Trinity, vs Uniontown)
Ringgold 3-3 (vs West Mifflin, at Trinity)
Trinity 2-3 (vs Albert Gallatin, at Greensburg Salem, vs Ringgold)
Albert Gallatin 1-4 (at Trinity, vs Uniontown, at Laurel Highlands)
Laurel Highlands 1-4 (at Uniontown, vs Thomas Jefferson, vs Albert Gallatin)
Uniontown 0-5 (vs Laurel Highlands, at Albert Gallatin, at Greensburg Salem)
- Greensburg Salem defeated Ringgold.

(Top 2 teams from the three conferences in 3-A along with two third place wild cards qualify for the playoffs)

3A – Section 1 (Record with Section 3 crossover)
Quaker Valley 4-0 (5-0) (vs Aliquippa, vs Ellwood City)
Aliquippa 3-0 (4-0) (at Quaker Valley, vs Central Valley, at Hopewell)
Beaver 2-2 (2-2) (vs Hopewell, vs Mount Pleasant*, at Beaver Falls)
Central Valley 2-2 (3-2) (at Beaver Falls, at Aliquippa)
Hopewell 1-2 (2-2) (at Beaver, vs Beaver Falls, vs Aliquippa)
x Ellwood City 1-4 (1-4) (at Derry*, at Quaker Valley)
Beaver Falls 0-3 (1-3) (vs Central Valley, at Hopewell, vs Beaver)
- Beaver defeated Central Valley.

3A – Section 2
Seton LaSalle 5-0 (vs Freeport, at Keystone Oaks)
Freeport 4-0 (at Seton-LaSalle, vs Keystone Oaks, at Valley)
Keystone Oaks 3-1 (vs Apollo-Ridge, at Freeport, vs Seton-LaSalle)
Shady Side Academy 4-2 (vs Deer Lakes)
x Apollo-Ridge 2-3 (at Keystone Oaks, vs Valley)
Valley 1-3 (vs Burrell, at Apollo-Ridge, vs Freeport)
x Burrell 0-5 (at Valley, at Deer Lakes)
x Deer Lakes 0-5 (at Shady Side Academy, vs Burrell)
- Burrell and Deer Lakes would result in a coin flip.

3A – Section 3
Elizabeth Forward 5-0 (at Southmoreland, vs South Park)
Derry 4-1 (at Waynesburg, vs McGuffey)
McGuffey 4-1 (at South Park, at Derry)
South Park 3-1 (vs McGuffey, at Elizabeth Forward, at Yough)
x Yough 1-3 (at Mount Pleasant, at Southmoreland, vs South Park)
x Mount Pleasant 1-4 (vs Yough, vs Southmoreland)
x Waynesburg 1-5 (vs Derry)
x Southmoreland 0-4 (vs Elizabeth Forward, vs Yough, at Mount Pleasant)
- Derry leads McGuffey 30 to 27 in Tiebreaker Points.

3A – Wild Card (Two teams will advance.  Only third-place teams will be looked at.  Sections 2 & 3 use their conference records, while Section 1 includes their crossover game with Section 3)

3A – Home Playoff Game (One team will get a home playoff game in addition to the first-place teams.  Only second-place teams will be looked at.  Section 2 & 3 use their conference records, while Section 1 includes their crossover game with Section 3)

(Top 5 teams from the three conferences in 2-A and 1-A along with one sixth place wild card qualify for the playoffs)

2A – Section 1 (Record with Section 2 crossover)
* East Allegheny 4-0 (5-0) (at Steel Valley, vs Serra Catholic)
* Steel Valley 3-0 (4-0) (vs East Allegheny, at Serra Catholic, vs Brentwood)
Serra Catholic 2-1 (3-1) (vs Carlynton, vs Steel Valley, at East Allegheny)
Brentwood 2-2 (2-3) (at Carlynton, at Steel Valley)
Avonworth 2-3 (2-4) (at South Allegheny)
South Allegheny 1-4 (1-4) (at New Brighton*, vs Avonworth)
Carlynton 0-4 (0-4) (at Serra Catholic, vs Brentwood, vs Laurel*)

2A – Section 2
* Riverside 5-0 (at CWNC, vs New Brighton)
CWNC 4-0 (vs Riverside, at South Side Beaver, at Freedom)
Freedom 2-1 (vs South Side Beaver, vs Mohawk, at Neshannock, vs CWNC)
Mohawk 3-2 (at Freedom, vs Neshannock)
Neshannock 2-2 (vs South Side Beaver, vs Freedom, at Mohawk)
South Side Beaver 1-3 (at Freedom, at Neshannock, vs CWNC)
Laurel 1-5 (vs New Brighton)
New Brighton 0-5 (at Laurel, at Riverside)

2A – Section 3
* Burgettstown 5-0 (at Charleroi, vs Washington)
* Washington 4-0 (at Chartiers-Houston, at Burgettstown, at Beth-Center)
Beth-Center 3-1 (vs Brownsville, at Charleroi, vs Washington)
Charleroi 3-1 (vs Burgettstown, vs Beth-Center, at Brownsville)
Bentworth 2-4 (at Frazier)
Frazier 1-4 (vs Bentworth, at Chartiers-Houston)
Brownsville 1-4 (at Beth-Center, vs Charleroi)
Chartiers-Houston 0-5 (at Washington, vs Frazier)
- Beth-Center and Charleroi would result in a coin flip.
- Frazier defeated Brownsville.

2A – Wild Card (One team will advance.  Only sixth-place teams will be looked at.  Sections 2 & 3 use their conference records, while Section 1 includes their crossover game with Section 2)

2A – Home Playoff Game (Two teams will get a home playoff game in addition to the first- and second-place teams.  Only sixth-place teams will be looked at.  Sections 2 & 3 use their conference records, while Section 1 includes their crossover game with Section 2)

(Top 5 teams from the three conferences in 2-A and 1-A along with one sixth place wild card qualify for the playoffs)

1A – Section 1 (Record with Section 2 crossover)
Jeannette 5-0 (5-0) (vs Greensburg CC, vs Mapletown*, at Clairton)
Imani Christian 4-1 (4-2) (at Springdale, vs Leechburg)
Clairton 3-1 (4-1) (at Leechburg, vs Riverview, vs Jeannette)
Greensburg CC 2-2 (2-3) (at Jeannette, vs Bishop Canevin, at Springdale)
Springdale 2-2 (3-2) (at Bishop Canevin, vs Imani Christian, vs Greensburg CC)
Bishop Canevin 2-3 (2-3) (vs Springdale, at Greensburg CC, vs Carmichaels*)
Riverview 1-5 (1-5) (vs Avella*, at Clairton)
Leechburg 0-5 (0-6) (vs Clairton, at Imani Christian)
- Greensburg CC and Springdale would result in a coin flip.

1A – Section 2 (Record with Section 1 crossover)
* California 5-0 (6-0) (at Jefferson-Morgan, vs West Greene)
Carmichaels 4-1 (4-1) (vs Jefferson-Morgan, at Fort Cherry, at Bishop Canevin*)
Fort Cherry 3-1 (4-1) (at Mapletown, vs Carmichaels, at Jefferson-Morgan)
West Greene 3-2 (4-2) (vs Monessen, at California)
Jefferson-Morgan 2-2 (2-3) (at Carmichaels, vs California, vs Fort Cherry)
Monessen 1-3 (1-4) (at West Greene, vs Avella, vs Mapletown)
Mapletown 1-4 (1-4) (vs Fort Cherry, at Jeannette*, at Monessen)
Avella 0-6 (0-6) (at Riverview*, at Monessen)

1A – Section 3
Rochester 5-1 (vs Union, vs Western Beaver)
OLSH 4-1 (at Union, at Shenango, vs Sto-Rox)
Union 4-1 (vs OLSH, at Rochester, vs Shenango)
Western Beaver 4-2 (vs Northgate, at Rochester)
Shenango 2-3 (vs Cornell, vs OLSH, at Union)
Northgate 2-3 (at Western Beaver, vs Summit Academy, at Cornell)
Summit Academy 2-4 (vs Sto-Rox, at Northgate)
Sto-Rox 1-4 (at Summit Academy, vs Cornell, at OLSH)
Cornell 0-5 (at Shenango, at Sto-Rox, vs Northgate)
- OLSH leads Union 100-40 in Gardner Points.
- Shenango defeated Northgate

1A – Wild Card (One team will advance.  Only sixth-place teams will be looked at.  Section 3 uses their conference records, while Section 1 & 2 include their crossover game with each other)

1A – Home Playoff Game (Two teams will get a home playoff game in addition to the first- and second-place teams.  Only third-place teams will be looked at.  Section 3 uses their conference records, while Section 1 & 2 include their crossover game with each other)



  • Advertisement

Return to “Football”

Who is online

Users browsing this forum: Bing [Bot] and 6 guests