Pennsylvania All-State Basketball Teams
Posted: May 1st, 2018, 1:50 pm
Class 6A
FIRST TEAM
Eric Dixon, Abington, 6-7 jr, 24.0 ppg
Drew Friberg, State College, 6-7 sr, 20.0 ppg
Lynn Greer III, Roman Catholic, 6-3 so, 15.3 ppg
Seth Lundy, Roman Catholic, 6-6 jr, 16.6 ppg
Naheem McLeod, Plymouth-Whitemarsh, 7-2 jr, 19.5 ppg
Ethan Morton, Butler, 6-6 so, 24.6 ppg
SECOND TEAM
Chris Arcidiacono, Neshaminy, 6-3 sr, 26.4 ppg
Allen Betrand, Roman Catholic, 6-3 sr, 14.2 ppg
Amante Britt, Woodland Hills, 5-10 sr, 20.2 ppg
William Jeffress, McDowell, 6-6 fr, 21.2 ppg
Phil Jurkovec, Pine-Richland, 6-5 sr, 16.1 ppg
Khalif Meares, Abraham Lincoln, 6-3 sr, 14.0 ppg
Josh Samec, Hazleton, 6-8 sr, 15.2 ppg
THIRD TEAM
Jhamir Brickus, Coatesville, 5-11 so, 19.2 ppg
Wesley Butler, Reading, 6-1, jr, 16.7 ppg
Ed Croswell, Saint Joseph’s Prep, 6-7 sr, 13.5 ppg
Hakim Hart, Roman Catholic, 6-5 jr, 15.1 ppg
Robbie Heath, Abington, 6-2 sr, 18.8 ppg
Darius Kinnel, Saint Joseph’s Prep, 6-0 sr, 16.2 ppg
Jeff Planutis, Hazleton, 6-5 sr, 15.7 ppg
PLAYER OF THE YEAR: Eric Dixon, Abington
COACH OF THE YEAR: Matt Griffin, Roman Catholic
CLASS 5A
FIRST TEAM
Don’yae Baylor-Carroll, Milton Hershey, 5-9 sr, 23.5 ppg
Robby Carmody, Mars, 6-4 sr, 31.3 ppg
Jackson Danzig, Abington Heights, 6-6 sr, 17.3 ppg
Antonio Rizzuto, Northeastern, 6-3 sr, 23.4 ppg
George Tinsley, Abington Heights, 6-5 jr, 18.2 ppg
Isaiah Wong, Bonner-Prendergast, 6-3 jr, 22.2 ppg
SECOND TEAM
Andrew Funk, Archbishop Wood, 6-5 sr, 18.5 ppg
A.J. Hoggard, Archbishop Carroll, 6-3 so, 15.7 ppg
Ajiri Johnson, Bonner-Prendergast, 6-8 sr, 11.1 ppg
Bryce Laskey, Laurel Highlands, 6-4 sr, 33.3 ppg
Tyler Norwood, Penncrest, 5-11 sr, 21.6 ppg
Christian Ray, Haverford School, 6-6 jr, 18.9 ppg
Ryan Smith, Lampeter-Strasburg, 6-10 sr, 20.8 ppg
THIRD TEAM
Antwuan Butler, Cardinal O’Hara, 6-1 sr, 18.5 ppg
Kyree Generett, York, 6-1 sr, 21.0 ppg
Tariq Ingraham, Bonner-Prendergast, 6-9 jr, 12.6 ppg
Lashon Lindsey, Meadville, 6-7 jr, 23.1 ppg
Fred Mulbah, Northeastern, 5-9 sr, 14.3 ppg
Tyree Pickron, Archbishop Wood, 6-3 sr, 15.9 ppg
Deuce Turner, Malvern Prep, 6-1 so, 20.5 ppg
PLAYER OF THE YEAR: Robby Carmody, Mars
COACH OF THE YEAR: Ken Bianchi, Abington Heights
CLASS 4A
FIRST TEAM
Dahmir Bishop, Imhotep Charter, 6-3 jr, 9.0 ppg
Marcus Hooker, New Castle, 5-11 sr, 16.1 ppg
Patrick Robinson, Conwell-Egan, 6-2 sr, 24.3 ppg
Donta Scott, Imhotep Charter, 6-7 jr, 11.5 ppg
Coletrane Washington, Quaker Valley, 6-5 sr, 21.5 ppg
Ryan Young, Bethlehem Catholic, 6-10 sr, 16.0 ppg
SECOND TEAM
Carlos Carter, Indiana, 6-4 sr, 23.3 ppg
Ryan Hughes, Middletown, 6-4 sr, 21.6 ppg
Casey Jack, Berks Catholic, 6-2 jr, 11.3 ppg
Leo O’Boyle, Scranton Prep, 6-8 jr, 20.3 ppg
Justin Paz, Bethlehem Catholic, 5-10 jr, 16.5 ppg
Ethan Porterfield, Sharon, 6-8 jr, 17.4 ppg
THIRD TEAM
Imil Britt, Johnstown, 5-7 sr, 19.8 ppg
Eric Esposito, Conwell-Egan, 6-6 sr, 16.1 ppg
Adam Freese, Kennard-Dale, 6-5 sr, 18.5 ppg
Chereef Knox, Imhotep Charter, 6-6 jr, 8.9
Nate Kreitzer, Nanticoke, 5-9 jr, 19.4 ppg
Nathan Schneider, Saint Marys, 6-1 sr, 25.7 ppg
PLAYER OF THE YEAR: Donta Scott, Imhotep Charter
COACH OF THE YEAR: Zach Sarver, Sharon
CLASS 3A
FIRST TEAM
Joe Batt, Greenville, 6-2 sr, 20.5 ppg
James Ellis, Westinghouse, 6-11 sr, 21.1 ppg
Sean Good, Camp Hill Trinity, 6-11 sr, 13.6 ppg
Dymir Montague, Neumann-Goretti, 6-3 sr, 14.8 ppg
Cameron Reddish, Westtown, 6-7 sr, 26.6 ppg
Sam Sessoms, Shipley School, 5-9 sr, 28.6 ppg
SECOND TEAM
Jalen Gaffney, Westtown, 6-3 jr, 16.5 ppg
Isaiah Graves, Catasauqua, 6-1 sr, 26.1 ppg
Keeno Holmes, Lincoln Park, 6-2 jr, 23.0 ppg
Matt Holsinger, Central Cambria, 6-6 sr, 21.8 ppg
Christian Ings, Neumann-Goretti, 5-10 jr, 11.2 ppg
Marrek Paola, Ligonier Valley, 6-6 jr, 24.3 ppg
Tyler Zimmerman, Richland, 6-2 sr, 14.3 ppg
THIRD TEAM
Noah Dillow, Chestnut Ridge, 6-2 sr, 25.3 ppg
Dimitri Gnall, Wyoming Seminary, 6-3 jr, 17.1 ppg
Nick Guadarrama, Perkiomen School, 6-6 sr, 16.9 ppg
Collin Instone, Richland, 6-3 jr, 14.2 ppg
Arion Lewis, Valley Forge Military Academy, 6-2 sr, 21.8 ppg
Sam Parini, Fairview, 6-10 sr, 15.6 ppg
Gerald Ross, Loyalsock, 6-2 jr, 18.1 ppg
PLAYER OF THE YEAR: Cameron Reddish, Westtown
COACH OF THE YEAR: Greg Burke, Richland
CLASS 2A
FIRST TEAM
John Bol Ajak, Church Farm, 6-10 jr,
Owen Chambers, Coudersport, 6-2 jr, 24.9 ppg
Jordan Holmqvist, Moravian Academy, 6-0 jr, 19.8 ppg
Luke Ruggery, Bishop Guilfoyle, 5-10 jr, 21.1 ppg
Damon Wall, Constitution, 6-0 sr, 17.4 ppg
Isiah Warfield, Sewickley Academy, 6-4 so, 16.0 ppg
SECOND TEAM
Tyler Fritz, Marian Catholic, 6-1 so, 22.3 ppg
Patrick Galvin, Holy Cross, 5-10 sr, 13.7 ppg
Keshaun Hammonds, Constitution, 6-1 so, 14.1 ppg
Donovan Johnson, Our Lady of the Sacred Heart, 6-6 so, 19.0 ppg
Nate Ridgeway, Sewickley Academy, 6-6 jr, 13.0 ppg
Austin Wigley, Our Lady of the Sacred Heart, 6-2 jr, 14.7 ppg
THIRD TEAM
Tre Cunningham, Jeannette, 6-4 sr, 19.5 ppg
Rene Figueroa, Panther Valley, 5-7 jr, 18.6 ppg
Turner Kurt, Cambridge Springs, 6-7 sr, 18.7 ppg
Jahmir Marable-Williams, Constitution, 6-0 sr, 13.9 ppg
Isaiah Smith, Sewickley Academy, 6-2 so, 16.0 ppg
Dante Spadafora, Our Lady of the Sacred Heart, 5-11 fr, 15.0 ppg
PLAYER OF THE YEAR: Damon Wall, Constitution
COACH OF THE YEAR: Al Callejas, Holy Cross
CLASS 1A
FIRST TEAM
Maceo Austin, Kennedy Catholic, 6-5 jr, 18.2 ppg
Jalen Gorham, York Country Day, 6-7 jr, 20.0 ppg
Mikeal Jones, Girard College, 6-8 so, 21.5 ppg
Thomas Schultz, Lourdes Regional, 6-5 jr, 20.4 ppg
Oscar Tshiebwe, Kennedy Catholic, 6-10 jr, 21.2 ppg
SECOND TEAM
Cameron Collins, Juniata Valley, 5-8 jr, 25.5 ppg
Brady Fyfe, Shade, 6-3 jr, 18.5 ppg
Tristan McDannell, Bishop Carroll, 5-9 so, 15.7 ppg
Zach McDonough, Vincentian, 6-2 sr, 24.1 ppg
Dawson Snyder, Shanksville-Stonycreek, 6-2 jr, 23.3 ppg
THIRD TEAM
Tre Charles, Union Area, 5-10 sr, 23.0 ppg
Carson Curry, Plumstead Christian, 6-0 jr, 19.9 ppg
Lyndon Henderson, Monessen, 6-2 jr, 22.0 ppg
John Saxe, Sullivan County, 6-1 sr, 16.0 ppg
Khalil Turner, Sankofa Freedom, 6-6 jr,
PLAYER OF THE YEAR: Maceo Austin, Kennedy Catholic
COACH OF THE YEAR: James Sandri, Lourdes Regional
FIRST TEAM
Eric Dixon, Abington, 6-7 jr, 24.0 ppg
Drew Friberg, State College, 6-7 sr, 20.0 ppg
Lynn Greer III, Roman Catholic, 6-3 so, 15.3 ppg
Seth Lundy, Roman Catholic, 6-6 jr, 16.6 ppg
Naheem McLeod, Plymouth-Whitemarsh, 7-2 jr, 19.5 ppg
Ethan Morton, Butler, 6-6 so, 24.6 ppg
SECOND TEAM
Chris Arcidiacono, Neshaminy, 6-3 sr, 26.4 ppg
Allen Betrand, Roman Catholic, 6-3 sr, 14.2 ppg
Amante Britt, Woodland Hills, 5-10 sr, 20.2 ppg
William Jeffress, McDowell, 6-6 fr, 21.2 ppg
Phil Jurkovec, Pine-Richland, 6-5 sr, 16.1 ppg
Khalif Meares, Abraham Lincoln, 6-3 sr, 14.0 ppg
Josh Samec, Hazleton, 6-8 sr, 15.2 ppg
THIRD TEAM
Jhamir Brickus, Coatesville, 5-11 so, 19.2 ppg
Wesley Butler, Reading, 6-1, jr, 16.7 ppg
Ed Croswell, Saint Joseph’s Prep, 6-7 sr, 13.5 ppg
Hakim Hart, Roman Catholic, 6-5 jr, 15.1 ppg
Robbie Heath, Abington, 6-2 sr, 18.8 ppg
Darius Kinnel, Saint Joseph’s Prep, 6-0 sr, 16.2 ppg
Jeff Planutis, Hazleton, 6-5 sr, 15.7 ppg
PLAYER OF THE YEAR: Eric Dixon, Abington
COACH OF THE YEAR: Matt Griffin, Roman Catholic
CLASS 5A
FIRST TEAM
Don’yae Baylor-Carroll, Milton Hershey, 5-9 sr, 23.5 ppg
Robby Carmody, Mars, 6-4 sr, 31.3 ppg
Jackson Danzig, Abington Heights, 6-6 sr, 17.3 ppg
Antonio Rizzuto, Northeastern, 6-3 sr, 23.4 ppg
George Tinsley, Abington Heights, 6-5 jr, 18.2 ppg
Isaiah Wong, Bonner-Prendergast, 6-3 jr, 22.2 ppg
SECOND TEAM
Andrew Funk, Archbishop Wood, 6-5 sr, 18.5 ppg
A.J. Hoggard, Archbishop Carroll, 6-3 so, 15.7 ppg
Ajiri Johnson, Bonner-Prendergast, 6-8 sr, 11.1 ppg
Bryce Laskey, Laurel Highlands, 6-4 sr, 33.3 ppg
Tyler Norwood, Penncrest, 5-11 sr, 21.6 ppg
Christian Ray, Haverford School, 6-6 jr, 18.9 ppg
Ryan Smith, Lampeter-Strasburg, 6-10 sr, 20.8 ppg
THIRD TEAM
Antwuan Butler, Cardinal O’Hara, 6-1 sr, 18.5 ppg
Kyree Generett, York, 6-1 sr, 21.0 ppg
Tariq Ingraham, Bonner-Prendergast, 6-9 jr, 12.6 ppg
Lashon Lindsey, Meadville, 6-7 jr, 23.1 ppg
Fred Mulbah, Northeastern, 5-9 sr, 14.3 ppg
Tyree Pickron, Archbishop Wood, 6-3 sr, 15.9 ppg
Deuce Turner, Malvern Prep, 6-1 so, 20.5 ppg
PLAYER OF THE YEAR: Robby Carmody, Mars
COACH OF THE YEAR: Ken Bianchi, Abington Heights
CLASS 4A
FIRST TEAM
Dahmir Bishop, Imhotep Charter, 6-3 jr, 9.0 ppg
Marcus Hooker, New Castle, 5-11 sr, 16.1 ppg
Patrick Robinson, Conwell-Egan, 6-2 sr, 24.3 ppg
Donta Scott, Imhotep Charter, 6-7 jr, 11.5 ppg
Coletrane Washington, Quaker Valley, 6-5 sr, 21.5 ppg
Ryan Young, Bethlehem Catholic, 6-10 sr, 16.0 ppg
SECOND TEAM
Carlos Carter, Indiana, 6-4 sr, 23.3 ppg
Ryan Hughes, Middletown, 6-4 sr, 21.6 ppg
Casey Jack, Berks Catholic, 6-2 jr, 11.3 ppg
Leo O’Boyle, Scranton Prep, 6-8 jr, 20.3 ppg
Justin Paz, Bethlehem Catholic, 5-10 jr, 16.5 ppg
Ethan Porterfield, Sharon, 6-8 jr, 17.4 ppg
THIRD TEAM
Imil Britt, Johnstown, 5-7 sr, 19.8 ppg
Eric Esposito, Conwell-Egan, 6-6 sr, 16.1 ppg
Adam Freese, Kennard-Dale, 6-5 sr, 18.5 ppg
Chereef Knox, Imhotep Charter, 6-6 jr, 8.9
Nate Kreitzer, Nanticoke, 5-9 jr, 19.4 ppg
Nathan Schneider, Saint Marys, 6-1 sr, 25.7 ppg
PLAYER OF THE YEAR: Donta Scott, Imhotep Charter
COACH OF THE YEAR: Zach Sarver, Sharon
CLASS 3A
FIRST TEAM
Joe Batt, Greenville, 6-2 sr, 20.5 ppg
James Ellis, Westinghouse, 6-11 sr, 21.1 ppg
Sean Good, Camp Hill Trinity, 6-11 sr, 13.6 ppg
Dymir Montague, Neumann-Goretti, 6-3 sr, 14.8 ppg
Cameron Reddish, Westtown, 6-7 sr, 26.6 ppg
Sam Sessoms, Shipley School, 5-9 sr, 28.6 ppg
SECOND TEAM
Jalen Gaffney, Westtown, 6-3 jr, 16.5 ppg
Isaiah Graves, Catasauqua, 6-1 sr, 26.1 ppg
Keeno Holmes, Lincoln Park, 6-2 jr, 23.0 ppg
Matt Holsinger, Central Cambria, 6-6 sr, 21.8 ppg
Christian Ings, Neumann-Goretti, 5-10 jr, 11.2 ppg
Marrek Paola, Ligonier Valley, 6-6 jr, 24.3 ppg
Tyler Zimmerman, Richland, 6-2 sr, 14.3 ppg
THIRD TEAM
Noah Dillow, Chestnut Ridge, 6-2 sr, 25.3 ppg
Dimitri Gnall, Wyoming Seminary, 6-3 jr, 17.1 ppg
Nick Guadarrama, Perkiomen School, 6-6 sr, 16.9 ppg
Collin Instone, Richland, 6-3 jr, 14.2 ppg
Arion Lewis, Valley Forge Military Academy, 6-2 sr, 21.8 ppg
Sam Parini, Fairview, 6-10 sr, 15.6 ppg
Gerald Ross, Loyalsock, 6-2 jr, 18.1 ppg
PLAYER OF THE YEAR: Cameron Reddish, Westtown
COACH OF THE YEAR: Greg Burke, Richland
CLASS 2A
FIRST TEAM
John Bol Ajak, Church Farm, 6-10 jr,
Owen Chambers, Coudersport, 6-2 jr, 24.9 ppg
Jordan Holmqvist, Moravian Academy, 6-0 jr, 19.8 ppg
Luke Ruggery, Bishop Guilfoyle, 5-10 jr, 21.1 ppg
Damon Wall, Constitution, 6-0 sr, 17.4 ppg
Isiah Warfield, Sewickley Academy, 6-4 so, 16.0 ppg
SECOND TEAM
Tyler Fritz, Marian Catholic, 6-1 so, 22.3 ppg
Patrick Galvin, Holy Cross, 5-10 sr, 13.7 ppg
Keshaun Hammonds, Constitution, 6-1 so, 14.1 ppg
Donovan Johnson, Our Lady of the Sacred Heart, 6-6 so, 19.0 ppg
Nate Ridgeway, Sewickley Academy, 6-6 jr, 13.0 ppg
Austin Wigley, Our Lady of the Sacred Heart, 6-2 jr, 14.7 ppg
THIRD TEAM
Tre Cunningham, Jeannette, 6-4 sr, 19.5 ppg
Rene Figueroa, Panther Valley, 5-7 jr, 18.6 ppg
Turner Kurt, Cambridge Springs, 6-7 sr, 18.7 ppg
Jahmir Marable-Williams, Constitution, 6-0 sr, 13.9 ppg
Isaiah Smith, Sewickley Academy, 6-2 so, 16.0 ppg
Dante Spadafora, Our Lady of the Sacred Heart, 5-11 fr, 15.0 ppg
PLAYER OF THE YEAR: Damon Wall, Constitution
COACH OF THE YEAR: Al Callejas, Holy Cross
CLASS 1A
FIRST TEAM
Maceo Austin, Kennedy Catholic, 6-5 jr, 18.2 ppg
Jalen Gorham, York Country Day, 6-7 jr, 20.0 ppg
Mikeal Jones, Girard College, 6-8 so, 21.5 ppg
Thomas Schultz, Lourdes Regional, 6-5 jr, 20.4 ppg
Oscar Tshiebwe, Kennedy Catholic, 6-10 jr, 21.2 ppg
SECOND TEAM
Cameron Collins, Juniata Valley, 5-8 jr, 25.5 ppg
Brady Fyfe, Shade, 6-3 jr, 18.5 ppg
Tristan McDannell, Bishop Carroll, 5-9 so, 15.7 ppg
Zach McDonough, Vincentian, 6-2 sr, 24.1 ppg
Dawson Snyder, Shanksville-Stonycreek, 6-2 jr, 23.3 ppg
THIRD TEAM
Tre Charles, Union Area, 5-10 sr, 23.0 ppg
Carson Curry, Plumstead Christian, 6-0 jr, 19.9 ppg
Lyndon Henderson, Monessen, 6-2 jr, 22.0 ppg
John Saxe, Sullivan County, 6-1 sr, 16.0 ppg
Khalil Turner, Sankofa Freedom, 6-6 jr,
PLAYER OF THE YEAR: Maceo Austin, Kennedy Catholic
COACH OF THE YEAR: James Sandri, Lourdes Regional