"Who's playing Who"...

Jump Set Spike.....
THE CHOPS
Official BleacherCoach
Official BleacherCoach
Posts: 1900
Joined: October 24th, 2003, 10:42 am
Reputation: 0
Location: SCOTTDALE, PA.
Contact:

"Who's playing Who"...

Postby THE CHOPS » October 26th, 2009, 7:55 pm

"2009" W.P.I.A.L. Girls Volleyball Playoffs....
10/27/2009
'2008" was the Year of the Alleghenies in W.P.I.A.L. Girls Volleyball. North Allegheny won the Class (AAA) championship while West Allegheny took home gold in Class (AA). Meanwhile, district newbee Beaver County Christian captured the school's first ever W.P.I.A.L. title in Class (A). Now in "2009", 15 Class (AAA), 22 Class (AA) and "19" teams in Class (A) are ready to serve for W.P.I.A.L. Gold as the postseason begins Tuesday, October 27th and concludes on Saturday, November 7th.

Records in parenthesis are final section record.

W.P.I.A.L. CLASS (AAA) First Round:

Mount Lebanon Blue Devils - BYE

Shaler Titans (10-2) vs Moon Tigers (7-3) AT Shaler High School on Wednesday, October 28th at 7:00pm

Pine-Richland Rams (9-3) vs Trinity Hillers (10-2) AT Pine-Richland High School on Thursday, October 29th at 7:30pm

Upper St. Clair Panthers (12-0) vs Penn-Trafford Warriors (8-4) AT Upper St. Clair High School on Thursday, October 29th at 7:30pm

North Allegheny Tigers (10-2) vs Franklin Regional Panthers (7-5) AT North Allegheny High School on Wednesday, October 28th at 7:30pm

Latrobe Wildcats (12-0) vs Plum Mustangs (9-3) AT Latrobe High School on Wednesday, October 28th at 7:30pm on msasports.net

Penn Hills Indians (11-1) vs Baldwin Highlanders (7-3) AT Penn Hills High School on Wednesday, October 28th at 7:30pm

Seneca Valley Raiders (10-2) vs Ringgold Rams (6-6) AT Seneca Valley High School on Thursday, October 29th at 7:30pm
==========================================================================================

W.P.I.A.L. CLASS (AAA) Quarterfinals:
(dates, sites and times to be determined)

Mount Lebanon Blue Devils (10-0) vs Shaler/Moon winner

Pine-Richland/Trinity winner vs Upper St. Clair/Penn-Trafford winner

North Allegheny/Franklin Regional winner vs Latrobe/Plum winner

Penn Hills/Baldwin winner vs Seneca Valley/Ringgold winner

==========================================================================================


W.P.I.A.L. CLASS (AA) Preliminary Round:

Beaver Bobcats (8-4) vs Washington Little Prexies (7-5) AT Montour High School on Tuesday, October 27th at 7:30pm

Elizabeth Forward Warriors (8-2) vs Yough Cougars (7-3) AT Hempfield High School on Tuesday, October 27th at 6:00pm on msasports.net

Knoch Knights (102-) vs Apollo-Ridge Vikings (7-5) AT West Shamokin High School on Tuesday, October 27th at 7:30pm

Kittanning Wildcats (10-2) vs South Park Eagles (7-3) AT Hempfield High School on Tuesday, October 27th at 7:30pm on msasports.net

Beth-Center Bulldogs (11-1) vs Quaker Valley Quakers (5-5) AT Montour High School on Tuesday, October 27th at 6:00pm

Seton-LaSalle Rebels (8-4) vs Ford City Sabers (7-5) AT Hempfield High School on Tuesday, October 27th at 6:00pm

===========================================================================================

W.P.I.A.L. CLASS (AA) First Round:

West Allegheny Indians (9-1) vs Beaver/Washington winner AT West Allegheny High School on Wednesday, October 28th at 7:30pm

Thomas Jefferson Jaguars (9-1) vs Derry Trojans (7-3) AT Latrobe High School on Wednesday, October 28th at 6:00pm on msasports.net

Blackhawk Cougars (12-0) vs Elizabeth Forward/Yough winner AT Blackhawk High School on Thursday, October 29th at 7:30pm

South Fayette Lions (9-1) vs Knoch/Apollo-Ridge winner AT South Fayette High School on Thursday, October 29th at 7:30pm on msasports.net

Indiana Little Indians (10-0) vs Kittanning/South Park winner AT Indiana High School on Thursday, October 29th at 7:30pm

Mars Planets (12-0) vs Beth-Center/Quaker Valley winner AT Blackhawk High School on Thursday, October 29th at 6:00pm

Hopewell Vikings (10-2) vs Laurel Highlands Mustangs (11-1) AT Upper St. Clair High School on Thursday, October 29th at 6:00pm

Freeport Yellowjackets (12-0) vs Seton-LaSalle/Ford City winner AT Freeport High School on Wednesday, October 28th at 7:30pm

=========================================================================================

W.P.I.A.L. CLASS (AA) Quarterfinals:
(dates, sites and times to be determined)

West Allegheny/Beaver/Washington winner vs Thomas Jefferson/Derry winner

Blackhawk/Elizabeth Forward/Yough winner vs South Fayette/Knoch/Apollo-Ridge winner

Indiana/Kittanning/South Park winner vs Mars/Beth-Center/Quaker Valley winner

Hopewell/Laurel Highlands winner vs Freeport/Seton-LaSalle/Ford City winner

=========================================================================================


W.P.I.A.L. CLASS (A) Preliminary Round:

Laurel Spartans (8-4) vs Leechburg Blue Devils (5-5) AT West Shamokin High School on Tuesday, October 27th at 6:00pm

Northgate Flames (9-3) vs Fort Cherry Rangers (6-6) AT North Allegheny High School on Tuesday, October 27th at 7:30pm

Brentwood Spartans (9-3) vs Trinity Christian Falcons (5-5) AT North Allegheny High School on Tuesday, October 27th at 6:00pm

==========================================================================================


W.P.I.A.L. CLASS (A) First Round:

West Shamokin Wolves (9-1) vs Laurel/Leechburg winner AT Indiana High School on Thursday, October 29th at 6:00pm

South Side Beaver Rams (10-2) vs North Catholic Trojans (12-0) AT West Allegheny High School on Wednesday, October 28th at 6:00pm

Frazier Commodores (11-1) vs Our Lady of the Sacred Heart Chargers (10-2) AT South Fayette High School on Thursday, October 29th at 6:00pm on msasports.net

Jefferson-Morgan Rockets (11-1) vs Shenango Wildcats (10-2) AT Freeport High School on Wednesday, October 28th at 6:00pm

Beaver County Christian Eagles (12-0) vs Brentwood/Trinity Christian winner AT Seneca Valley High School High School on Thursday, October 29th at 6:00pm

Bishop Canevin Crusaders (11-1) vs Geibel Gators (8-4) AT Penn Hills High School on Wednesday, October 28th at 6:00pm

Bentworth Bearcats (11-1) vs Avonworth Antelopes (10-2) AT North Allegheny High School on Wednesday, October 28th at 6:00pm

Greensburg Central Catholic Centurions (9-1) vs Northgate/Fort Cherry winner AT Pine-Richland High School on Thursday, October 29th at 6:00pm

==========================================================================================


W.P.I.A.L. CLASS (A) Quarterfinals:
(dates, sites and times to be determined)

West Shamokin/Laurel/Leechburg winner vs South Side Beaver/North Catholic winner

Frazier/Our Lady of the Sacred Heart winner vs Jefferson-Morgan/Shenango winner

Beaver County Christian/Brentwood/Trinity Christian winner vs Bishop Canevin/Geibel winner

Bentworth/Avonworth winner vs Greensburg Central Catholic/Northgate/Fort Cherry winner

The Chops.



  • Advertisement

Return to “Volleyball”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest